13 Aban Analysis in Persian

English analysis is at:
http://iran115.org/13aban-analysis

Os meekham keh zabooneh parseem khoob neest hanoos.
Een as google translate mahn girfitam bivakhshid agar khoob neest. Tu english nivishdamish. Zeerish tu english hast.

تجزیه و تحلیل من از تظاهرات در تاریخ 13 آبان (نوامبر 4) ساده و کوتاه است.

عصبانی شدن مردم و دولت تقسیم شده است و ترسیده. نیروهای امنیتی باشد که در شماره های بزرگ شد و دائما در حال حرکت نگاه داشته شد. تظاهرکنندگان شروع به مبارزه بازگشت و استفاده از تاکتیک های دقیق. تا پر شدن زندانها هستند و رژیم می تواند هر کسی بازداشت نشده ؛ بنابراین دولت بود سخت کوشی برای متفرق کردن و ترساندن دانشجویان معترض. متاسفانه ، به نظر می رسد فقط "رهبر" جنبش سبز است که توانست برای پیوستن به اعتراض مهدی کروبی بود.

مهم ترین دستاورد در تاریخ 4 نوامبر این بود که دانشجویان معترض ، قادر بودند به طور موثر ارتباط برقرار پیام خود را به رسانه های خارج و به نظام است. علاوه بر این ، آیت الله منتظری نیز مرتب از عذرخواهی در مورد بحران گروگانگیری در ایران در سال 1979 صادر شده است.

اگر چه تظاهرات فردی کوچکتر از قبل بودند ، این امر می تواند به ایمن می گویند که هزاران نفر از مردم در نقاط مختلف وجود داشت در سراسر ایران است. آن سخت است قاضی اعداد حقیقی به دلیل خاموش شدن چراغ ها رسانه اند. احساس من این است آنها بزرگتر از آن در سطح ظاهر می شود. علاوه بر این ، ما همچنین مشاهده شد بسیاری از شهروندان در اطراف ایستاده در حال مشاهده و فراهم کردن پشتیبانی منفعل دارد.

جالب ترین داستان ما در مورد 13 آبان شنیده است یک عکس که در وب سایت دفتر تهران است. "حامیان رژیم ظاهرا به طور تصادفی به آتش کشیده مجموعه پرچم جمهوری اسلامی ایران و نیمه رسمی خبرگزاری مهر آن را در سایت آن نوشته شده". یکی دیگر از حوادث جالب بود که وب سایت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اخبار 'sرفتند آفلاین به دلیل قطع شدن اینترنت رژیم ، تلفن های همراه ، & اس ام اس. بنابراین ، آنها موفق به خود سنسور. اول خوب تصمیم گیری دو آنها در 30 سال ساخته شده است.

در تمام جدیت ، جنبش به سرعت در حال رشد است! مردم از این حکومت خسته می شوند. سخت تر این رژیم اعتصاب ؛ ما قوی تر می شوند. بیشتر آنها فشار ؛ چه زودتر ایران را از لغزش درک کنند. ما به دموکراسی دست یابد. ما به آزادی ، عدالت ، و از حکومت قانون است. ما به حق و حقوق بشر در ایران احترام می گذاریم.

تفسیر :
رهبران جنبش سبز به طور جدی باید تاکتیک و استراتژی های خود را در نظر بگیرند. مقاومت در برابر تلاش های غیر خشونت آمیز و بدون جرم بحرانی ممکن است در نهایت کشتار مردم بیش از نافرمانی مدنی را هدف قرار. عقیده قوی آن است که مردم ما ارسال کردن تا در اعتراض به اعداد کوچک است از فرستادن کودکان برای راه رفتن روی مین های زمینی در ایران / جنگ عراق متفاوت است.

ما باید این دخالت خارجی ؛ متوقف مهم نیست اگر چنین باشد آمریکا / بریتانیا ، و چین / روسیه است. ما باید با استراتژی و تاکتیک های ما اگر ما می رویم تا برنده این مبارزه برای دموکراسی rethink.

منتظری ، کروبی ، موسوی ، رفسنجانی ، خاتمى و همه نیاز به استفاده از ثروت و یا نفوذ آنها مقاومت موثر برای سرمایه گذاری به جای بازی بازی موش و گربه با جناح دیگر. متاسفانه ، به نظر می رسد آنها موش. آیا آنها تلاش برای اصلاح سیستم؟ و یا آنها فقط اتلاف وقت؟

شخصا ، تنها دو رهبران من اعتماد منتظری است ، که 90s به او ، و کروبی ؛ که به نظر می رسد ستاره بالا آمدن است. پسر فقیر نگه می دارد تا ضرب و شتم قرار گرفتن و قرار دادن گردن خود را نگه می دارد و روی خط. کسی نیاز به یک گفتگوی جدی با هیات امنیتی است.

به نظر می رسد همان سیاسی جالب توجه کوچکتر ها و بازی ها هستند تا برای صد سال گذشته انجام شده است انجام می شود. این به نظر می رسد به یک اتحاد بین کسانی که خیانت کردن کشور خود و قدرت در خارج از آب دهان که بر ایران ، معاملات ملکی ، نخست حقیقی و منابع طبیعی است. جنگ پراکسی به نظر می رسد رفتن در میان نیروهای نهان. در یک طرف ، آنها می خواهند به ایجاد ثبات در ایران و از سوی دیگر تلاش برای بی ثبات کردن کشور است. سوال من این است : چه کسی به فکر در مورد ایران؟ کسی واقعا می داند. به نظر میرسد که در یک طرف شما حکومت فاشیستی حمایت توسط روسیه و چین ، و از سوی دیگر شما چپ (مارکسیست تقریبا) اصلاح طلبان عدم اجرای مفاهیمی مقاومت در برابر خشونت آموزش داده شده توسط موسسات غربی ، تامین شده توسط پول مخفیانه. حالا من بپرسید که آیا این بودجه کجاست؟ چنین وب سایت ما درهم بافتن ؛ هنگامی که ما به تمرین فریب.

قدرت پشت صحنه : Khoeiniha -- TehranBureau
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/tehranbureau/2009/10/power-behin...

اگر در خارج از سبزی های تحت تاثیر آلوده نشده بودند ، شاید می توانست جنبش سبز در حال حاضر جمهوری اسلامی به یک دموکراسی واقعی اصلاح. چرا؟ از آنجا که حتی ضرب و شتم دانشجویان معترض ، از رژیم خسته شده است. کسانی هستند که ارزش ثبات ، امنیت و تمامیت ارضی کشور بیش از دموکراسی وجود دارد. ما بر این باورند که جنبش به خوبی با بودجه داخلی و دولت جایگزین واقعی را حمایت از بیش از 95 درصد از جمعیت در ایران داشته باشد. شما می توانید یک جنبش در ساختن پایه و اساس دروغ هرگز.

در حقیقت ایران ممکن است به خیلی پایه متزلزل خواهد شد. اما مشکلی نیست : ما شده اند برخورد با حملات و ناآرامی های سیاسی برای هزاران سال. این چیز تازهای نبوده است. ما این رقم را در راه خود ما.

ما باید هوشمند و خلاق است. ما باید تاریخ تکرار مکررات نیست و فکر می کنم همین مراحل را برای هر وضعیت را کار کند. ما نباید نگاه به کشورهای دیگر و آنچه که حق فرض برای آنان مناسب است برای ما. ما باید رژیم هستند که در آن آسیب پذیر رسید. سلاح ، پول و نفت همان چیزی است که باعث میشود این حکومت ظالم و فاشیستی در قدرت. ما باید در نظر با استفاده از حملات هدفدار و جراحی در مقابل دارایی های دولت کلیدی است. ما نیاز داریم که در نافرمانی مدنی در برابر منابع دولتی و افراد بپردازد.

کسانی که درخواست دانشجویان معترض ، اگر اوباما با ما یا علیه ما. پاسخ من خواهد بود ، نه. ایالات متحده فکر می کند که از خودش در درجه اول. این کار اهمیتی نمی دهند چه اتفاقی می افتد ، به مردم ایران است. ایالات متحده آمریکا تنها در مورد ایالات متحده آمریکا امنیت خود را ملی و منافع اقتصادی مراقبت. آنها همه چیز را اجرا کنید و همه آنها قوی نیست. خبر خوب این است ؛ پایدار دولت سکولار و دموکراتیک آن چیزی است که ایالات متحده در ایران می خواهد برای منافع خود هستند. چرا؟ بیشتر نفت خام ، بیش تر تجارت ، کمتر دولتی حمایت از تروریسم ، و البته هسته ای صادر کند.

هیچ کس می رود برای نجات ما به غیر از خودمان. انتظار نداشته به دیگران کار ما را سخت و سنگین و بلند را به انجام دهد. در واقع ، مشکل ما است که تقریبا به مدت یک سال در حال حاضر صد بوده است. ما باید برای جلوگیری از فروش خارج از کشور. ما به نظر می رسد ساده ترین راه را انتخاب کنید و laziest. ما به نظر می رسد فکر می کنم چیزی که میتوانیم انجام دهیم وجود دارد. مردم می گویند یک دولت بد فقط با حکومت بد دیگری جایگزین نمود ؛ ایالات متحده و انگلستان همه چیز را اجرا کنید و چیزی که میتوانیم انجام دهیم وجود دارد ؛ و یا اطلاعاتی که آژانس در ایران است چنان قدرتمند ، آنها می توانم بفهم که گرفتن دوش. من خبر بزرگ : هیچ یک از این درست است. جهان را با منافع متفاوت را برای مبارزه با تمام قدرت و نفوذ پر شده است. هیچ کس تا به انحصار در تعیین سرنوشت کشور است.

ما باید به دقت در نظر استراتژی و تاکتیک های ما. ما باید در نظر آنچه مراحل کار خواهند کرد با توجه به واقعیت بر روی زمین. به عنوان مثال ، به جای فرستادن مردم را به ضرب و شتم در خیابان بگیرید ، در نظر برنامه ریزی برای دو روز از اعتصابات که در آن همه باقی می ماند خانه. هیچ کس باید بروم سر کار ؛ رانندگی تاکسی ، و یا رفتن به مشاغل دولتی است. یکی دیگر از تاکتیک ممکن است به نفوذ صف بسیجی ، سپاه پاسداران ، و ارگانهای دیگر از دولت است. ارسال برخی از مبارزان آزادی عمیق تحت پوشش و یا ارسال به کسانی که با دیدن نور در پست خود باقی می ماند. اگر رهبران جنبش سبز مایل به ایجاد تفاوت ، توقف بعد از رهبری آن کارشناسان که دارای اطلاعات بیش از قضاوت. نگاهی به نقاط قوت و ضعف خود. از همه مهمتر : پشتیبانی جنبش سبز نیازهای نظامی ، دولت جایگزین و تجدید نظر قانون اساسی.

ما دوست داریم منشاء دینی و فکری آمار و تظاهرات را اجرا و نافرمانی مدنی بود. ما دوست داریم منشاء دینی و فکری در مکانهای اختصاص داده جمع آوری نیست. ما آن را مانند وقتی که شما در ترکیب با جمعیت و مغشوش کردن همه چیز. ما نیاز به ساخت حاکم بر ایران ، یک کابوس بیداری برای این رژیم بد. به عنوان یک انقلاب قبلی یک بار گفت : "ما از این رژیم بد را به زباله می توانند از تاریخ روگرفت"

ما را خوشحال و برای یادگیری است که تعداد کمی از شروع به دفاع از خودشان و مبارزه بازگشت. افرادی که به تمرینات نظامی باید برای محافظت از سلول های سازماندهی مردم. آنها باید سلاح در تمام مدت ادامه می دهند. مردم باید خود و بازوی آنها را نیروهای امنیتی افزون بودن بر 10 به 1. مردم باید فرصت های شغلی است که بعنوان یک بسیجی یا مقام دولتی خطرناک ترین حرفه در جهانی را دارد. هنگامی که مورد حمله قرار : دفاع از خود! آنها را خلع سلاح ، آنها را شرم ، شرم و خانواده های آنان. نگه داشتن سلاح های خود را برای حفاظت از خود تغییر دهید.

ما پس از این سربازان آزادی افتخار. آنها زندگی خود را در یک خط قرار دهید تا برای آزادی ، دموکراسی ، مبارزه ، و حقوق بشر است. ما از شما سپاسگزارم. افکار و دعاهای ما با شما می شوند. همه از آزادی مردم با محبت در جهان حمایت از مبارزه شما. اقامت هشدار و ایمن بمانید.

از شما به خاطر گرفتن وقت برای خواندن این تجزیه و تحلیل و تفسیر.
ممکن است که رحمت خدا در دشمنان دموکراسی ، چون ما نمی توانیم تا ملت ایران است رایگان.
زنده باد ملت آزاد ایران است
جمشید آزادی ،

Analysis and Commentary about 13 Aban (November 4) protests in Iran.

My analysis of the protests on 13 Aban (November 4) is simple and short.

The people are becoming angry; and the government is divided and frightened. Security forces were out in massive numbers; and were kept constantly on the move. Protestors are beginning to fight back and use smarter tactics. The prisons are filling up; and the regime cannot arrest everybody; so the government was working hard to disperse & scare the protestors. Sadly, it seems the only “leader” of the green movement who was able to join the protest was mehdi karoubi.

The most important accomplishment on November 4 was that the protestors were able to effectively communicate their message to the outside media and to the regime. In addition, Ayatollah Montazeri also issued a sort of apology about the hostage crisis in Iran in 1979.

Although individual protests were smaller than before, it would be safe to say that there were thousands of people at many different locations all over Iran. It is hard to judge real numbers because of the media blackout. My feeling is they were larger than it appears on the surface. In addition, we also observed many citizens standing around watching and providing passive support.

The funniest story we heard about 13 Aban is a photo posted on Tehran Bureau’s website. “Regime supporters apparently accidentally set ablaze a flag of the Islamic Republic of Iran and the semi-official Mehr News Agency posted it on its site.” Another interesting incident was that the Islamic Republic News agency’s website went offline because the regime cut off internet, cell phones, & sms. So; they managed to sensor themselves. The first two good decisions they have made in 30 years.

In all seriousness, The movement is growing quickly! The people are tired of this government. The harder this regime strikes; the stronger we become. The more they squeeze; the sooner Iran will slip from their grasp. We will achieve democracy. We will have freedom, justice, and the rule of law. We will respect human rights in Iran.

Commentary:
The leaders of the green movement must seriously consider their strategies & tactics. A non-violent resistance effort without critical mass may end up killing more people than targeted civil disobedience. It is our strong opinion that sending people out to protest in small numbers is no different than sending children to walk on landmines during the Iran/Iraq war.

We must stop this foreign interference; no matter if it is USA/UK, or China/Russia. We must rethink our strategies & tactics if we are going to win this fight for democracy.

Montazeri, karoubi, Mousavi, Rafsanjani, and Khatami all need to use their wealth or influence to finance an effective resistance instead of playing a cat & mouse game with the other faction. Sadly, it seems they are the mice. Are they trying to reform the system? Or are they just wasting time?

Personally, the only two leaders I trust is Montazeri, who is in his 90s, and karoubi; who seems to be a rising star. The poor guy keeps getting beaten up and keeps putting his neck on the line. Somebody needs to have a serious conversation with his security staff.

It seems the same political intrigues and games are being played as have been played for the last hundred years. It seems to be an alliance between those who sell out their country; and outside powers who's mouths water over Iran's prime real estate and natural resources. A proxy war seems to be going on between unseen forces. On one side, they want to stabilize Iran; and the other is trying to destabilize the country. My question is: who is thinking about Iran? Nobody really knows. It seems that On one side you have the fascist regime backed by Russia & China; and on the other side you have leftist (almost Marxist) reformers executing non-violent resistance concepts taught by western institutions; financed by covert money. Now I ask, where is this funding coming from? Such a tangled web we weave; when we practice to deceive.

The power behind the scene: Khoeiniha – TehranBureau
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/tehranbureau/2009/10/power-behin...

If the greens were not tainted by outside influences, perhaps the green movement would have already reformed Iran into a true democracy. Why? Because even those beating the protestors are tired of the regime. There are those who value stability, security & territorial integrity over democracy. We argue that a well funded internal movement and a real alternative government would have the support of over 95% of the population in Iran. You can never build a movement on a foundation of lies.

Indeed Iran may be shaken to it's very foundation. But no problem: we have been dealing with invasions and political turmoil for thousands of years. It is nothing new. We will figure this out in our own way.

We need to be smart & creative. We should not rehash history and think the same steps will work for every situation. We should not look at other countries and assume what is right for them; is right for us. We must hit the regime where they are most vulnerable. Weapons, money & oil is what keeps this ruthless and fascist government in power. We should consider using targeted and surgical strikes against key government assets. We need to engage in civil disobedience against government resources & individuals.

Those protestors asking if Obama is with us or against us. My answer would be neither. The united States thinks of itself first and foremost. It does not care what happens to the people of Iran. The USA only cares about USA's own national security and economic interests. They do not run everything; and they are not all powerful. The good news is; a stable secular democratic government is what the United States wants in Iran for their own interests. Why? More petroleum, more trade, less state sponsored terrorism, and of course the nuclear issue.

Nobody is going to save us other than ourselves. Don't expect others to do our hard work and heavy lifting. In fact, that has been our problem for almost a hundred years now. We need to stop selling out to other countries. We seem to choose the easiest and laziest path. We seem to think there is nothing we can do. People say one bad government will just be replaced with another bad government; the US and UK run everything and there is nothing we can do; or that the intelligence agency in Iran is so powerful, they can see you taking a shower. I have great news: none of this is true. The world is filled with differing interests all fighting for power and influence. Nobody has a monopoly on determining the destiny of nations.

We have to carefully consider our strategies & tactics. We must consider what steps will work given the reality on the ground. For example, instead of sending people to get beaten on the streets, consider planning for two days of strikes where everybody stays home. Nobody should go to work; drive a taxi, or go to their government jobs. Another tactic may be to infiltrate the ranks of the basiji, IRGC, and other organs of the government. Send some freedom fighters deep under cover or tell those who are seeing the light to remain at their posts. If the leaders of the green movement wish to make a difference, stop following the lead of those experts who possess more data than judgment. Look at your strengths and weaknesses. Most importantly: the green movement needs military support, an alternative government, and a revised constitution.

We like the idea of hit & run protests and civil disobedience. We like the idea of not gathering at assigned places. We like it when you blend in with the crowd and confuse everything. We need to make governing Iran a waking nightmare for this evil regime. As a previous revolutionary once said: "We will dump this evil regime into the trash can of history"

We are pleased to learn that a few have begun to defend themselves and fight back. Those who have military training should organize cells to protect people. They should carry weapons at all times. The people must arm themselves and they will outnumber security forces 10 to 1. The people should make the job of being a basiji or government official the most dangerous profession in the world. When attacked: defend yourself! Disarm them, shame them, and shame their families. Keep their weapons for your own protection.

We are so proud of these soldiers of freedom. They put their lives on the line to fight for freedom, democracy, & human rights. We thank you. Our thoughts and prayers are with you. All of the freedom loving people of the world support your struggle. Stay alert and stay safe.

Thank you for taking the time to read this analysis and commentary.
May god have mercy on the enemies of democracy; because we cannot until Iran is a free nation.
Long live a democratic nation of Iran
Jamshid Azadi

Reference Materials
Videos, analysis, and eye reports from the streets of Iran:
Revolutionary Road...: We're live blogging from Tehran Streets
http://shooresh1917.blogspot.com/2009/11/were-live-blogging-from-tehran-...

FRONTLINE: Tehran Bureau: 13 Aban (updates) | PBS and picture of flag burning.
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/tehranbureau/2009/11/13-aban-upd...

More videos:
Iran's student day protests | World news | guardian.co.uk
http://www.guardian.co.uk/world/blog/2009/nov/04/iran-student-day-protests

Videos: Uskowi on Iran: Law Enforcement on 13 Aban - Video Analysis
http://uskowioniran.blogspot.com/2009/11/law-enforcement-on-13-aban-vide...

IRAN: In wake of protests, accusations and counter-accusations of media lies | Babylon & Beyond | Los Angeles Times
http://latimesblogs.latimes.com/babylonbeyond/2009/11/iran-foreign-media...

Iran's student day protests | World news | guardian.co.uk
http://www.guardian.co.uk/world/blog/2009/nov/04/iran-student-day-protests

Enduring America Analysis
http://enduringamerica.com/2009/11/04/the-latest-from-iran-4-november-13...

Persian Umpire Analysis (is this really from Iran?)
http://www.persianumpire.com/2009/11/06/nausea/

YouTube - BBC Newsnight report on 13 Aban protests in Iran
http://www.youtube.com/watch?v=wPgi2LUNdqI

Uskowi on Iran
http://uskowioniran.blogspot.com/